Yankee Candle - přehled vůní

Ahoj,
protože jsem si Yankee Candle svíčky velice oblíbila, a podle ohlasů v komentářích spousta z vás také, rozhodla jsem se pro vás připravit článek, který budu pravidelně aktualizovat a ve kterém se můžete dočíst o svíčkách a vonných voscích do aromalampy, které jsem si koupila. Pokusím se vám popsat jejich vůně a sdělit vám na ně svůj názor, abych vám pomohla rozhodnout se, která vůně je, nebo není pro vás ta pravá.
Doufám, že vám bude tento článek užitečný a že mi třeba do komentářů dáte vědět, které vůně se líbí a nelíbí vám. Samozřejmě se ani nebudu bránit, pokud mi doporučíte jinou značku vyrábějící vonné svíčky, kterou třeba máte rádi/y vy.

Ještě by asi bylo dobré zmínit, že preferuji svíčky a vosky z kategorie svěží, ale v poslední době začínám přicházet na vůni i květinovým nebo sladkým parfemacím. Vůně budu řadit do kategorií podle typu vůně, které i částečně odpovídají kategoriím na jejich oficiálních českých stránkách.


Vůně se zveřejněným hodnocením jsem již zapálila a tedy důkladně očichala. Vůně, kterým hodnocení prozatím chybí, jsou hodnoceny pouze přes obal a na svoji chvíli v aromalampě teprve čekají.


Pokud budu zmiňovat oficiální popis vůně, tak se bude jednat o popis ze stránek www.yankeesvicky.cz, kde jsem i některé ze svých svíček zakoupila.Svěží vůně

Amber Moon
Moje nejoblíbenější ze všech vůní, které jsem měla možnost očuchat. Mělo by se jednat o vůni ambry, pačuli a santalového dřeva. Podle mě je to sladce dřevitá vůně vhodná především na podzimní ovoňování bytu. Byla to první vůně, od které jsem si pořídila i velký housewarmer.
Hodnocení: 5/5


Clean Cotton
Patří mezi "platinové vůně", čili mezi ty světově nejprodávanější. Je to neuvěřitelně čistá vůně, která vám připomene právě vyprané ložní prádlo. Myslím, že je vynikající do obývacího pokoje nebo ložnice.
Hodnocení: 4/5


Soft Blanket
Vůně, která je hodně podobná Clean Cotton.
Hodnocení: 4/5

Fluffy Towels
Opět jedna z vůní připomínajících čerstvě vyprané ložní prádlo nebo v tomto případě zřejmě ručníky.
Hodnocení: 4/5


Beach Walk
Na první přičichnutí se zdá, že půjde o jednu z vůní připomínající spreje na toaletu, ale není tomu tak. Na druhou stranu je to docela nezajímavá a zapomenutelná vůně. Nejvýrazněji cítím mýdlovou vůni pižma a svěžest moře. Intenzita vůně není nejlepší. Výhodou tohoto netypického tvaru vosku je jeho rychlejší rozpouštění v aromalampě a snažší vyloupnutí, když chcete vosk vyměnit.
Hodnocení: 1/5

Sun&Sand
Čekala jsem vůni podobnou Beach Walk, ale Sun&Sand je daleko zajímavější a líbila se mi o mnoho víc. Silněji než moře cítím květinovou lehounce nasládlou vůni, kterou dokresluje pižmo. Výhodou tohoto netypického tvaru vosku je jeho rychlejší rozpouštění v aromalampě a snažší vyloupnutí, když chcete vosk vyměnit.
Hodnocení: 3,5/5


Bay Leaf Wreath
Silná vůně vavřínu. Mně připomíná vůni květinářství před Dušičkami nebo v období adventu, kdy se to tam hemží všelijakými věnci a do toho ještě voní i všechny ty květiny. Dále jsou pak docela dost cítit pomeranče, ale spíš jen jejich kůra. Mně osobně se tahle vůně příliš nelíbí, protože je v ní něco rušivého, příliš silného a nepříjemného.


Lemon Lavender
Voní fenomenálně, lehce citrusově, svěže, ale pořád levandulově. Ve vosku je poměrně silná, což ale není na škodu. Myslím, že by se mohla líbit i těm, kteří levanduli příliš nevyhledávají.
Hodnocení: 5/5

Honey Glow
Velice zajímavá, netradiční, hřejivá, dřevitá, sladší a přesto i maličko pánská vůně. Trochu mě zklamalo, že je po zapálení tak jemná a i malou místnost provoní jen stěží.
Hodnocení: 4/5

Květinové vůně

Midnight Jasmine
Je to krásná, čistá a jemná květinová vůně, která není moc silná, a proto se výborně hodí do menších až středně velkých místností, které krásně provoní.
Hodnocení: 5/5A Child's Wish
Vůně, kterou je hodně těžké popsat, je svěží a květinová a měla by vám připomenout dětství strávené venku s kamarády. Řekla bych, že je to taková ta vůně lehounce připomínající aviváž. Nebyla ovšem vůbec špatná. Připravte se, že i ve vosku je poměrně slabá a větší místnost neprovoní.
Hodnocení: 3,5/5

Cherry Blossom
Květinová vůně, stoprocentně jarní. Voní avivážově a celkem zapomenutelně. Intenzitou se hodí do středně velké místnosti.
Hodnocení: 2,5/5

Sweet Violet
Jarní květinová vůně, trochu podobná Cherry Blossom. Fialky z ní ale necítím, spíš mi připomíná vůni nějaké květinové aviváže. Přestože byla ve formě vosku, zdála se mi docela slabá. Obecně nebyla špatná, ale nic, o čem bych psala domů :)
Hodnocení: 2,5/5

Beach Flowers
Jemná vůně květin a moře, velice jsem si ji oblíbila, ale ve votivce byla poměrně slabá.
Hodnocení: 4/5

White Gardenia
Překrásná čistá a jemná vůně květin. Zařadila bych ji k takovým těm vůním připomínajícím prádlo vyprané ve voňavé aviváži. Ve votivce je příliš slabá a i v malé místnosti téměř neznatelná. Ve vosku je daleko silnější a bude vhodná pro menší až středně velké místnosti.
Hodnocení: 4/5

Lavender
Velice skutečná a přírodní vůně levandule. Ve vosku byla na květinovou vůni překvapivě docela silná, ale ne nepříjemně. Krásná.
Hodnocení: 4/5

Honey Blossom
Tuhle vůni už jsem jednou měla jako malý tumbler (když se ještě prodávaly) a moc se mi líbila. Ve vosku je silnější, což je dobře. Je to překrásná maličko nasládlá vůně květin, dřeva a pižma. Díky dřevitým tónům by nemusela vadit ani pánům.
Hodnocení: 4,5/5

Ovocné vůně

Margarita Time
Docela kyselá limetková vůně, která ale nebyla vůbec špatná. Po zapálení voní líp než přes obal.
Hodnocení: 3/5

Vanilla Lime
Velice sladká vůně s trochou limetky na osvěžení. Trochu mi připomínala polevu na perníčky. Opravdu moc hezká, sladká, teplá a přitom svěží vůně. Patří mezi "platinové vůně", čili ty světově nejprodávanější.
Hodnocení: 4/5

Sweet Apple
Přes obal se mi vůně moc nelíbila, protože byla příliš výrazně jablečná a trpká. Po zapálení mě zaujala daleko víc, byla jemnější a o mnoho sladší. Na votivku nebyla ani příliš slabá.
Hodnocení: 3/5

Jídlo a koření

Berrylicious
Přes obal mi moc nevoněla, ale po zapálení byla naprosto úžasná. Sladká vůně připomínající borůvkový koláč s drobenkou. Měla jsem votivku a byla docela intenzivní, takže vosk by byl asi síla.
Hodnocení: 4/5


Strawberry Buttercream
Vůně, díky které jsem se naučila mít ráda sladké parfemace u svíček YC. Voní jako nějaký jahodový zákusek se šlehačkou. Ve formě votivky nebyla moc silná, takže bych asi spíš doporučila vosk do aromalampy, který je intenzivnější.
Hodnocení: 4,5/5

Vanilla Cupcake
Hodně silná a sladká vůně vanilky a hromady cukru. Ve votivce bohužel hodně slabá, ve vosku silnější. Pozor! Je dost možné, že po jejím zapálení dostanete chuť na něco sladkého :)
Hodnocení: 4,5/5

Spiced Orange
Extrémně výrazná vůně pomeranče a lehce štiplavého hřebíčku. Rozhodně vhodná k pálení na Vánoce nebo obecně v zimním období.


Vánoční a zimní vůně

Christmas Garland
Je dokonalou vůní do místnosti s vánočním stromkem. Vůně mě sice přes obal moc nezaujala a bála sem se, že bude vonět jako osvěžovač vzduchu na toaletu, ve skutečnosti ale vosk voněl úžasně a hlavně opravdově po jehličí a ještě trochu něčem sladkém.
Hodnocení: 4/5

Christmas Memories
Vyloženě vánoční vůně, která vůbec neodpovídá mým obvyklým preferencím, protože je hodně výrazná, sladká a kořeněná. Z tohoto důvodu se mi přes obal vůbec nelíbila. Po zapálení aromalampy jsem ale změnila názor. Vůně je sice výraznější, ale k období Vánoc se hodila skvěle. Nejvíc jsem v ní asi cítila hřebíček a skořici, ingredience jejichž vůně je dost štiplavá a často mi vadí, ale u tohoto vosku byla jejich kombinace velice příjemná. Tuto vůni bych pro její intenzitu doporučila spíš pro větší místnosti.
Hodnocení: 4/5

Candy Cane Lane
Dovolím si tvrdit, že pro český nos je to docela netradiční vůně a fakt, že má být vánoční, ji dělá ještě podivnější. Voní sladce a je z ní docela hodně cítit mentol, po zapálení dokonce mnohem víc než přes obal. Přesto se mi tato vůně líbila a připomínala mi trochu vůni čokolády s mentolovou náplní, anebo prostě lízátka, která zajídáte Antiperlemi.
Hodnocení: 3/5

Angel's Wings
Krásná nenásilná vůně bílých květin. Je lehce řízlá vanilkou, po které je příjemně sladká. Ve vosku je silná tak akorát pro střední místnost.
Hodnocení: 4/5


Bundle Up
Jedná se o jednu z vůní, která lehce připomíná aviváž a vyprané prádlo. Také v ní můžete cítit jehličí, ale rozhodně se nejedná o lacinou vůni osvěžovačů vzduchu. Je to velice příjemná, čistá, ale výrazná vůně, která se bude hodit spíše do větší místnosti.
Hodnocení: 3,5/5


Christmas Eve
Silná a kořeněná vůně skořice, hřebíčku a nějakého hodně sladkého ovoce, podle oficiálního popisu by se mělo jednat o rozinky a kandované ovoce. Voní, jako když pečete perníčky a k tomu si vaříte punč, takže se k Vánocům a zimnímu období hodí naprosto skvěle. Mně se asi líbí ještě o kapku víc než Christmas Memories.
Hodnocení: 4,5/5
Zdroj obrázku
Winter Glow
Opravdu hodně mi přes obal připomíná Angel's Wings, která je možná o kapku díky té vanilce sladší. Opět čistá bílá vůně, která se zdála být příjemně hřejivá. Po zapálení byla ale až příliš intenzivní a byl to trochu bolehlav. Do velké místnosti nebo ve formě svíce by mohla být jemnější a příjemnější, ve vosku je však dost nepříjemná.
Hodnocení: 1/5

Sparkling Snow
Svěží, ale ve vosku hodně silná vůně borovic. Někomu by mohla připomínat vůně na toaletu, mně se ale líbí, protože je to velmi skutečná vůně jehličí.
Hodnocení: 3,5/5


Berry Trifle
Mega sladká vůně hlavně malin a vanilky. Myslím, že by se mohla líbit hodně lidem. Je i hodně intenzivní a ve vosku bez problémů provoní celý byt.
Hodnocení: 4/5


Cosy by the Fire
Tato vůně mě příliš nezaujala. Je z ní cítit kouř, dřevo a k tomu něco sladkého jako kandované ovoce nebo punč. Je to velice zvláštní kombinace, která mi zřejmě kvůli tomu kouřovému ocasu nijak dvakrát nevoní.
Hodnocení: 2/5Něco pro pány

Silver Birch
Především pokud budete svíčku zapalovat v přítomnosti nějakého pána, kterému by mohly sladké vůně vadit, je Silver Birch podle mě číslo jedna. Jedná o svěží dřevitou vůni a voní zkrátka jako umytý a navoněný chlap :)
Hodnocení: 4/5

Turquoise Sky
Svěží, chladná vůně oceánu a trávy. Je lehce pánská, ale ne příliš. Trochu mi svou slaností připomíná vůni Wild Sea Grass, voní ale víc po moři. Krásná jarní nebo letní vůně.
Hodnocení: 3,5/5

Kolekce Simply Home dostupná v Globusu


Lemon Cream
Vůně hodně podobná Vanilla Cupcake (mega sladká, vanilková), ale s kapičkou citrónu. Ve votivce slaboučká.
Hodnocení: 4/5

Moonlit Ocean
Moc hezká, vyloženě pánská vůně. Cítím z ní slanost moře, dřevo a opět je tohle jedna z vůní, která mi evokuje umytého muže :)


Limitované edice a sezónní kolekce (je možné, že některé z nich už neseženete)


Jaro 2014


Tulips
Voní přesně jako opravdová kytice tulipánů. Škoda, že to byla jen limitka.
Hodnocení: 5/5

Halloween 2014


Witches Brew
Vůni pačuli mám ráda, takže i Witches Brew se mi docela líbí.
Hodnocení: 3/5

Ghostly Treats
Na mě to byla moc sladká až cukrová vůně, i když vhledem k tomu, že měla vonět po pečených marshmallow, tak se asi není čemu divit.
Hodnocení: 2/5

Candy Corn
Je to taková trochu sladká a trochu uzená vůně, což zní divně, ale nebylo to špatné
Hodnocení: 3/5

Grand Bazaar (jaro 2015)


Frankincense
Údajně vůně kadidla, já cítím pomeranč a Vánoce. Vůně je hodně intenzivní, v malých místnostech by mohla být až štiplavá, ale do větší je ideální.
Hodnocení: 3,5/5

Moroccan Argan Oil
Nejvíc asi cítím santálové dřevo a tím je pro mě typicky orientální vůní. Poměrně intenzivní a lehce pánská vůně.
Hodnocení:3,5/5

Oud Oasis
Sladší, dřevitá, maličko pánská vůně, z celé limitky Grand Bazaar je tato vůně nejjemnější a nejslabší, mně ale voní asi nejvíc, po zapálení jsem z ní trochu cítila karamel.
Hodnocení: 4/5

Velikonoce 2015


Bunny Cake
Vůní spíš než dort připomíná cukrovou vatu, máslový krém a kopu lízátek. Řekla bych, že se trochu podobá vůni Vanilla Cupcake, je ale ještě sladší a není tak výrazně vanilková.
Hodnocení: 4/5

Red Rapberry a Pink Grapefruit (jaro 2015)


Red Rapberry
Tenhle vosk voní, jako když se vaří malinový puding, krásná sladká jarní vůně.
Hodnocení: 4/5

Café Culture (jaro 2015)


Pain au Raisin
Něco pro milovníky sladkých vůní. Voní přesně tak, jak byste řekli podle obrázku, jako ještě teplý šnek z listového těsta se spoustou cukru a skořice. Po zapálení to byla vůně hodně výrazná, a proto bych ji doporučila spíš do větších místností. Pokud chcete doma navodit dojem, že se právě něco peče, tak tato vůně je pro to ideální.
Hodnocení: 4/5

Tarte Tatin
Voní jako koláč s jablky a skořicí, spíš bych ji zařadila jako podzimní nebo vánoční vůni, přesto ale voní krásně. Vůně je hodně intenzivní a provoní i větší prostory.
Hodnocení: 3,5/5

Cappuccino Truffle
Mně připomínala vůni rozpuštěné hořké čokolády s kapkou kávy. Nebyla příliš sladká, a proto se mi i líbila, bohužel ale ve votivce byla velmi slabá.
Hodnocení: 3,5/5

Pure Essence (jaro 2015)


Aloe Water
Sladší vůně, nemůžu si pomoct, ale já jsem po zapálení cítila sprchový gel nebo žvýkačku s vůní melounu. Vhodnější spíš do menší místnosti. Na tuhle vůni jsem četla hodně chvály, ale mně zas tolik nenadchla.
Hodnocení: 2,5/5

Cassis
Ve votivce slaboučká, ovocná, lehce nakyslá vůně, která by ale ve vosku mohla být silnější a moc hezká.
Hodnocení: 4/5

Life's Beach (léto 2015)


Beach Holiday
Svěží vůně oceánu. Po zapálení byla opravdu intenzivní, možná až příliš. Vosk bych proto moc nedoporučovala. Vůně bohužel hodně připomínala osvěžovač vzduchu na toaletu a příliš mi nevyhovovala. Ve votivce nebo housewarmeru by mohla být jemnější a možná i příjemnější.
Hodnocení: 1/5

Wild Sea Grass
Opět velmi svěží vůně moře, tentokrát s příměsí trávy. Přes obal se mi líbila méně než Beach Holiday, ale po zapálení byla naopak daleko sympatičtější. Ve vosku byla dost výrazná a slaná, a proto je rozhodně vhodnější pro větší místnost. Voní jako horký den, čerstvě posekaná tráva a moře. Celkově myslím, že obrázek na vosku tuto vůni vystihuje výborně.
Hodnocení: 3,5/5


Out of Africa (podzim 2015)


Serengeti Sunset
Svěží ale intenzivní, výrazně citrusová vůně s dřevitým nádechem. Voní jako pomerančový džus, který popíjíte někde na lavičce pod stromem při západu slunce. Víc než podzim mi tato vůně připomíná letní večery, přesto je ale moc pěkná.
Hodnocení: 4/5

Madagascan Orchid
Exotická a velice intenzivní květinová vůně, lehce doplněná dřevem. Je příjemně hřejivá, velice luxusní a řekla bych, že se vyrovná kdejakému parfému. Skvělá na podzim a podle mě ta nejzajímavější z této edice. Velice silná vůně vhodná i do větších místností.
Hodnocení: 4,5/5


Egyptian Musk
Jedná se o silně pižmovou a lehounce dřevitou vůni. Je maličko nasládlá a voní nádherně. Perfektně se hodí k podzimu a myslím, že neurazí ani pány. Pokud máte rádi pižmo (takové ty mýdlové vůně :), tak Egyptian Musk rozhodně zkuste. Ve vosku byla příjemně intenzivní.
Hodnocení: 5/5

Kilimanjaro Stars
Jednoznačně nejvíc pánská vůně z celé edice. Je to poměrně silná ale pořád svěží vůně, připomene voňavého chlapíka po sprše. Kilimanjaro Stars by měla vonět po pačuli a mátě.

Sweet Treats (podzim 2015)


Cranberry Twist
Intenzivní vůně brusinek, která mi hodně připomíná vůni Cranberry Ice. Tato je ale méně sladká a svěžejší díky přidané vůni citrusů. Voní, jako když se vaří punč.
Hodnocení: 4,5/5


Gingerbread Maple
Vůně perníku a javorového sirupu. Já cítím především skořici a hřebíček. Vůně je poměrně silná a podle mě by se spíš hodila do zimní/vánoční limitky, přesto je ale hezká.
Hodnocení: 3,5/5
Tak jaké vůně se líbí vám?


11 komentářů:

 1. Děkuji za tento přehled! Vůně jsou krásně stručně a srozumitelně popsány, dovedu si je živě představit. Těším se na průběžné doplňování :) Stránku jsem si pro jistotu založila, aby se mi někam nezatoulala! ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že se ti článek líbí, akorát se bojím, aby s postupem času nebyl příliš dlouhý :)

   Vymazat
  2. Čím delší, tím lepší ;)

   Vymazat
 2. Nedávno jsem našla na internetu tento přehled a moc mi pomoh a udělal radost. Bylo by super ho rozšířit ��

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, rozšiřování je v plánu, ale teď přes léto svíčky tolik nepálím, takže bych zas tolik nových vosků a svíček nemám.

   Vymazat
 3. Polovina vuni ma v popisu slovo avivaz....jinak fajn popisy vetsinou sedi.

  OdpovědětVymazat
 4. Samé super vůně, strašně ráda bych někde sehnala Sweet Violet, hrozně mě láká.
  https://pineapple-candles.blogspot.cz/
  https://www.facebook.com/pineapplecandlesblog/

  OdpovědětVymazat
 5. Já jsem si koupila už několik vonných svíček. Chvíli voní a pak mi přijde, že nějak přestanou :-D . Zkoušela jsem i aromalampu na svíčku a to také nebylo ono. Vloni před Vánocemi jsem si koupila aroma difuzér ze Vzdušínu, a konečně jsem našla něco, co funguje :-) . Zároveň nám doma zvlhčuje vzduch, což je super, protože tím, že topíme v krbu, tak se nám vzduch hodně vysušuje :-) .

  OdpovědětVymazat
 6. Tohle je taková malá závislost, že? Já bych do budoucna chtěla vyzkoušet všechny jejich vůně, ale zatím jsem jich teda vyzkoušela jenom pár. Co se ale svíček týče, tak jsem si teď hodně oblíbila i takové ručně dělané svíčky z Afriky, které mi dala kamarádka jako dárek. Mám celou sadu a musím říct, že ty jsou taky super. :)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za všechny krásné komentáře.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...